Úkolníček - 4. 5.

4.5.2021 · 07:00

Dobrý den, děti! Víte, proč včely bzučí? Než si to vysvětlíme, podívejte se na obrázek a vyberte zvířátka, která bzučí.

608dcef0af845.jpg

Ano, je to vážka, včela, moucha, komár a čmelák.

A jak to dělají? Třeba na to přijdete samy. Stačí se zamyslet. Mouchu slyšíme bzučet, když kolem nás lítá. Slyšíte ji ale, když leze po zdi? Bzučí komár, když si na vás sedne? Nebzučí. Jak to?

Hmyz bzučí jen, když letí. Bzučivý zvuk totiž vydávají jejich blanitá křídla, která při letu kmitají.

608de03d4055d.jpg

My křídla nemáme a tak bzučení zkusíme napodobit v následujícím cvičení.

DECHOVÉ CVIČENÍ – čmelák (správné dýchání, výdrž)

Sedneme si nebo lehneme, pořádně se nadechneme nosem. (Rodič dává pozor, aby dítě při nádechu nezvedalo ramena). S výdechem bzučíme bzzzzz, s dechem šetříme, abychom vydrželi bzučet co nejdéle.

Až si bzučení natrénuješ, můžeš si zasoutěžit s maminkou nebo tatínkem. Kdo z vás vydrží bzučet jako čmelák déle?